Demo Yapım PlatformuBestekarlar.com
DEMO BESTE SES KAYIT HAZIRLAMA İŞLEMLERİ

Üyelerimizden gelen talep üzerine Beste düzenleme ve stüdyoda demo ses kayıt hizmeti başlatılmıştır. Yönlendirdiğimiz profesyonel ekip tarafından bestekarlar.com üyelerine özel ve en uygun maliyette yapılmaktadır. Müzik düzenleme  ve demo yaptırmak isteyen üyelerimiz şarkının anlaşılabilmesi  için kendi sesleri ile yaptıkları ses kayıtlarını veya eserin notalarını  bilgi@bestekarlar.com adresine göndermelidirler. İçlerinden pazarlanma ihtimali en yüksek olan eser belirlendikten sonra demo yapılmaktadır. Eserin en iyi şekilde sunulabilmesi için Demo yapım ekibinde, Müzik yönetmenleri (Aranjörler), Müzisyenler, Profesyonel yorumcular, stüdyo ,Tonmaster(ses mühendisi) yer almaktadır. Demo ses kayıt işlemlerinin zaman alan ve maliyetli işlemler olması nedeni ile uygun şartlarda yapılabilmesi için bir çok ekip ile görüşmeler yapılmıştır. Kaliteden ödün vermeden en uygun maliyeti teklif eden ekip ile çalışma kararı alınmıştır. Demo ses kayıt aşamaları ile beste düzenleme maliyetleri sayfanın devamında yer almaktadır. Bütçenize ve eserin tarzınıza uygun olan seçeneği belirledikten sonra başvuru yapınız.


Eser sahibinin bütçesi ve şarkının tarzına göre demo ses kayıt işlemleri için 4 farklı  seçenek vardır.

1.Seçenek 

+ Müzik düzenleme şarkının nota ve armoni çıkarılması (Yönetmen)
+ Gitarist veya pianist eşliği (Müzisyen)
+ Profesyonel Yorumcu Bayan /erkek (Solist)
+ Ses Kayıt 5 Saat (Stüdyo)
+ Ses kayıt kanallarının tonlanması ve düzenlenmesi MİX (Tonmaster)
+ Ses standartlarının yükseltilmesi MASTERİNG (Tonmaster)


Yönetmen +Gitarist veya Pianist +Solist +Stüdyo Saati +Mix +Mastering= 450TL


2.Seçenek

+ Müzik düzenleme şarkının nota ve armoni çıkarılması  ( Yönetmen)
+ Gitarist veya pianist eşliği (Müzisyen)
+ Renk Saz
Bağlama+klarnet+keman+kanun gibi enstruman ilave (Müzisyen)
+ Profesyonel Yorumcu Bayan /erkek (Solist)
+ Ses Kayıt (Stüdyo)
+ Ses kayıt kanallarının tonlanması ve düzenlenmesi MİX (Tonmaster)
+ Ses standartlarının yükseltilmesi MASTERİNG (Tonmaster)


Maliyet:
Yönetmen
+Gitarist +Renk Saz +Solist +Stüdyo Kiralama +Mix +Mastering= 550 TL


3.Seçenek

Bilgisayar ortamında hazırlanan demolardır. Şarkının tarzına göre örnek sesler kullanılarak hazırlanan ve maliyet ile performans açısından en çok tercih edilen demo yöntemidir. Demoda Hemen hemen bütün Türk ve batı enstrumanlarının bilgisayar ortamına aktarılmış ses bankaları kullanılmaktadır.

+ Müzik düzenleme şarkının nota ve armoni çıkarılması  (Yönetmen)
+ Şarkıda yer alacak tüm enstrumanların
Bilgisayarda
çalınarak kayıt yapılması (Yönetmen)
+ Piano+pad+synty+elektronik sesler+ses efekt+ ritm(batı davul,perkusyon)+akordiyon,ud,ney,kanun,bas vb.
+ Profesyonel yorumcu Bayan veya Erkek (Solist)
+ Ses Kayıt Yapılması (Stüdyo)
+ Ses kayıt kanallarının tonlanması ve düzenlenmesi MİX (Tonmaster)
+ Ses standartlarının yükseltilmesi MASTERİNG (Tonmaster)


Maliyeti:

Yönetmen+Solist+Stüdyo Kiralama+Mix+Mastering= 400 TL/ 600 TL 

4.Seçenek

Profesyonel demo seçeneği şarkının albüm kalitesinde düzenlenmesi ve bilgisayar ile akustik renk enstrumanlarının bir arada kullanıldığı çalışmalardır.

Aşamalar
Profesyonel düzenleme +bilgisayar seslerinin çalınması +renk enstrumanların kayıtları +solist kaydı +kanal mix +mastering


Maliyeti
:

Bestenin tarzına ve şarkıya eşlik etmesi düşünülen renk enstrumanlarının seçimine  göre hesaplanmaktadır= 1500TL/5000 TL


Sıkça Sorulan Sorular

Eserin pazarlaması ve sunumunda aktif olarak rol aldığımız için alıcı ne bekler? Nasıl bir sunum ister? Hangi esere demo yapılmalıdır?
Bir şarkının alıcılar tarafından beğenilmesi ve kullanılma şansının yükselmesi, bestesi ve şarkı sözü yapısının yanısıra demosunun kalitesi ile ölçülmektedir. O besteye demo yapılıp yapılmayacağından, besteyi yorumlayan solistten ve demoda kullanılması gereken enstrumanlara kadar tüm aşamalarda doğru seçimler yapılmalıdır. Gereksiz işlemlerden ve maliyetten kaçınılmalıdır. Ayrıca besteyi düzenleyecek olan yönetmenin (aranjör) o şarkının ruhunu cok iyi değerlendirmeli ve eseri ortaya çıkartabilen bir yeteneğe sahip olmalıdır.
Bestekarlar.com yönetimi olarak bilgi ve tecrübe sahibi olduğumuz bu konuya çok önem gösteriyoruz. Demolarda yapılan hatalar,yanlış şarkılara harcanan zaman ve yapılan masraflar en başta eser sahiplerinin zararına olmaktadır. Bu konu bestekarlar.com eser pazarlama çalışmalarını da etkilemektedir. Bu nedenle bestekarlar.com yönetimi olarak üyelerimizin demo işlemlerinin profesyonel bir ortamda yapılabilmesi ve gelen taleplerin karşılanması için kalite standartlarımızı bilerek uygulayan profesyonel stüdyo demo kayıt ekibine yönlendirme kararı almış durumdayız.

Beste ses kayıt demosunda gerekli olan şartlar ve aşamalar nelerdir?
Bir şarkının standart olarak demo ses kayıt işlemi, gitar veya piano eşliğinde solistin yorumu ile birlikte alınmış kayıttır. Günümüzde demolar Akustik enstrumanlarla veya bilgisayar ortamında kullanılan seslerle yapılmaktadır. Aslında dileğimiz solistlere dinletirken o şarkının neredeyse albüm haline yakın demoların hazırlanması ve sunulmasıdır. Bu şekilde şarkıyı projesinde kullanmak isteyen kişi eseri daha kolay anlayabilmekte ve şarkı satış fiyatını da olumlu yönde etkilemektedir. Fakat demo yapım maliyetleri yüksek olduğu  ve
eser sayısı ile orantılı olduğu için eser sahibinin gerçekten inandığı şarkılara profesyonel demo yaptırması ve en ucuz maliyetli bir gitar veya piano eşliğinde yapılan standart demo yöntemini uygulamak seçeneği kalıyor.

Sayfanın sağ tarafında yer alan ses kayıtları niçin yapıldı?
Yorumcunun ismini seçiniz ve şarkınızı yorumlasın.!
Üyelerimiz dilerler ise bu sayfada yer alan solistlerin performanslarını dinledikten sonra besteleri için uygun olan ve beğendikleri solistin adını seçebilirler ve şarkılarının demo ses kaydında o solist tarafından seslendirmesini talep edebilirler. Beste demo ses kayıt işlemlerinde eseri yorumlayan solistin detone olmayan ve iyi bir sese sahip olması gereklidir. Bu nedenle bestekarlar.com bünyesinde görev alan yorumculardır. Demo için başvuru yaparken solist adını yönetime iletiniz.

 

Aşağıda yer alan örnek şarkı ve yorumcuları dinledikten sonra beğendiniz solisti seçiniz. Beste demo kaydınızda şarkınızı yorumlasın!